Haber

790 gram doğan Ayza, 3’üncü yaş gününü hayata tutunduğu hastanede kutladı

ANTALYA’da 26 haftalıkken 790 gram olarak dünyaya gelen, 97 gün yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Ayza Çiftçi, 3’üncü yaş gününü hayata tutunduğu hastanede pasta keserek kutladı. Küçük Ayza’nın annesi Şefika Çiftçi (31), “İlk dokunduğumda nasıl tutacağımı bilemedim. Duygusal boşluktaydım. O an anne- kız ilişkisini hissetmiştim. Emzirme sürecimizde anneliğimi daha hissederek, ağlayarak o duygusallığı yaşadım” dedi.

Antalya’da yaşayan Şefika Çiftçi, hamileliğinin 26’ncı haftasında özel hastanede kızı Ayza bebeği dünyaya getirdi. 790 gram doğan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınan Ayza bebek, solunum sıkıntısı nedeniyle bir süre entübe olarak, bir süre de nazal beslenerek tedavi gördü. Kızının iyileşeceği inancından bir an olsun vazgeçmeyen Şefika Çiftçi, 97 günlük tedavi sonucunda onu sağlıklı bir şekilde kucağına aldı. 3 yaş kontrolü için hastanede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gönül Tezel’e muayene olan Ayza Çiftçi, hekimleri ve hastane çalışanlarıyla birlikte pasta kesti.

26 HAFTALIK DÜNYAYA GELDİŞefika Çiftçi, hamileliğinin birinci sürecinin rahat geçtiğini, lakin imtihan gerilimi nedeniyle kanamalarının başladığını anlattı. Eğitim için öbür bir ile gittiği sırada kanamaların arttığını ve hastaneye yatışının yapıldığını belirten Çiftçi, “Ayza’yı 26 haftalıkken doğurmak zorunda kaldım. Sancılarımı durduramamışlardı. O süreçte çok inançlıydım. Birçok anne ve baba prematüre bebekleri için ağlardı. Doktorumuz olabilecek bütün kötü ihtimalleri sayarken ben, ‘Bunların hiçbirini yaşamayacağım, kızımı bunların hiçbiri olmadan sağlıklı bir şekilde çıkaracağıma çok inanıyorum’ dedim. Rabbim inancımı da asla karşılıksız çıkarmadı. Çok şükür sağlıklı bir şekilde kızımı kucağıma aldım” dedi.’DUYGUSAL BOŞLUK YAŞADIM’Ayza’nın 3 ay boyunca entübe halde çocuk ağır bakım ünitesinde kaldığını belirten Şefika Çiftçi, “Solumun sorunları yaşadı. Göz muayenemiz yapıldı. Onlarda da sorunlar yaşadı lakin ben hiçbir vakit inancımı kaybetmedim. Sütümü daha çok nasıl artırabilirim, çocuğuma daha nasıl yararlı olabilirim niyetindeydim. Entübe olduğu için 1,5 ay boyunca kucağıma alamadım. Orada duygusal boşluk yaşadım zira o devir ne kokusunu koklayabildim ne dokunabildim. Yalnızca bir delikten kısa vadeli dokunuyordum. Zira çocuğum üşüyor ve onun sıhhati için çok fazla vakit geçiremiyordum. O süreçte tabibimizin başının etini yemiştim” diye konuştu.’O AN ANNE-KIZ İLİŞKİSİNİ HİSSETTİM’Entübe sonrası nazal beslenme sırasında kızı Ayza’yı ilk defa kucağına aldığını belirten Şefika Çiftçi, “İlk dokunduğumda nasıl tutacağımı bilemedim. Duygusal bir boşluktaydım. O an anne- kız bağlantısını hissetmiştim. Daha sonra emzirme sürecimizde anneliğimi daha çok hissederek, ağlayarak o duygusallığı yaşadım” dedi.’97 GÜN SONRA KUCAĞIMA ALABİLDİM’Prematüre bebek sahibi annelere seslenen Çiftçi, “Evet hiç kolay değil fakat o yollardan geçerken inançlı olmak çok kıymetli. Zira çocuğumuz bizim his yükümüzü hissediyor. Mesela kızımın yanında duygusal olarak çöktüğüm vakit kilo alımları yavaşlıyor, daha geriliyor ve farklı sıhhat sorunları ortaya çıkıyordu. Tabipler bunu her vakit söyler fakat bunları birebir yaşadım. Daha sonra kendimi toparladım. Olumsuz hiçbir şeyi katiyen düşünmedim. Çok şükür 97 gün sonunda kızımı kucağıma alabildim. Şu an 3 yaşında ve kreşe gidiyor. Bütün prematüre anneleri inançlı olsun, asla inançlarını kaybetmesin, tabipleri ne kadar imkan veriyorsa her gün çocuklarının yanında olup dokunsunlar ve temas etsinler. Duygusal manada yanlarında olsunlar” biçiminde konuştu.’BU BEBEKLER İLK DOĞDUKLARINDA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞIYOR’

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gönül Tezel, 37 haftalıktan evvel doğan bebeklere prematüre bebek denildiğini anlattı. Prematüre bebeklerin seviyeleri olduğunu aktaran Uzm. Dr. Tezel, ileri seviye prematüre bebeklerin 1000 gramın altında olduğunu, geç prematüre bebeklerin 36- 37 haftalık doğan bebekler olduğunu söyledi. Prematüre bebeklerin başka farklı sıhhat sorunları olabildiğini belirten Uzm. Dr. Tezel, “Bu bebekler ilk doğdukları zaman çok büyük zorluklar yaşıyor. Solunumları, göz ve işitmeyle alakalı gelişimlerinde birtakım problemler yaşanabiliyor. Ayza da çok küçük doğan bebeklerimizdendi. Uzun süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gördü. Şu an 3 yaşında” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu