Ekonomi

ABD, B-21 Raider bombardıman uçağının üretimine başlıyor

“B-21 ‘Raider’ hayalet bombardıman uçağının üretimi başlıyor.

William LaPlante, ABD Savunma Müsteşarı “Geçen sonbahar, yer ve uçuş testlerinin sonuçlarına ve ekibin üretime yönelik olgun planlarına dayanarak, B-21’lerin üretimine indirimli oranda başlanması için onay verdim.”söz konusu.

LaPlante Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Bu programın en değerli özelliklerinden biri, düşmanlara karşı inandırıcı bir caydırıcılık sağlamak amacıyla, başından itibaren büyük ölçekte üretim için tasarlanmış olmasıdır. Eğer geniş ölçekte üretim yapmazsanız ve bunu askerlerin kullanımına sunarsanız, bu yetenek gerçekten de büyük olur.” değersiz.”söz konusu.

Geçtiğimiz hafta ABD Hava Kuvvetleri, altı B-21 test uçağından birinin Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nden bir test sortisi yaptığını doğruladı; Bu, bombacının kamuoyuna duyurulan ikinci uçuşuydu.

ABD 100 BİRİM ALACAK

B-1B Lancer ve B-2 Spirit’in yerini alacak uçağın 2025 yılında envantere girmesi bekleniyor. Hava Kuvvetleri en az 100 adet almayı planlıyor.

Yeni bombardıman uçağının öncekilerden çok daha düşük maliyetli olması bekleniyor ancak Savunma Bakanlığı, sözleşmenin ayrıntılarını veya Northrop Grumman ile mutabakata varılan değerleri henüz açıklamadı.

750 MİLYON DOLARA MALİYET OLACAK

Reuters haberine göre, B-21 Raider’ın geliştirilmesi büyük ölçüde gizlilik içinde yürütüldü ve kesin fiyatı gizli tutuldu, ancak uçağın her birinin yaklaşık 750 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: REUTERS

haber-umraniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu