Haber

ABD: Rusya’ya yönelik yaptırımlar Türkiye dahil 4 ülke üzerinden deliniyor

Amerika Birleşik Devletleri Adalet, Ticaret ve Hazine Bakanlıkları ortak açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların Türkiye, Ermenistan, Özbekistan ve Çin üzerinden yapılan ticaretle delindiğini söyledi. Bakanlıklardan yapılan açıklamada, dört ülkenin “Rusya veya Beyaz Rusya’ya satışı yasak olan ürünleri yasa dışı yollardan sevk etmek için kullanıldığı” belirtildi.

Bakanlıklar konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, ‘paravan şirketler, lakaplar, gizlenen nakliye bilgileri gibi taktiklerin yaptırımları delmek için kullanıldığını’ belirterek, şirketleri ‘bu taktiklere karşı dikkatli olmaya’ çağırdı. Bakanlıklardan yapılan ortak açıklamada, “Kötü niyetli aktörler, Rusya’ya yönelik yaptırımları ve ticaret yasaklarını aşmak için çabalamaya devam ediyor” denildi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR

24 Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından ABD ve çoğu Avrupa ülkesi koordineli bir şekilde Ukrayna’ya askeri destek sağlamaya ve Rusya’ya karşı çok sayıda yaptırım uygulamaya başladı. Ancak aralarında Türkiye, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’nın da bulunduğu ülkeler bu yaptırımlara katılmadı.

ABD bir süredir bu ülkeler üzerinden yaptırımların delinmesine izin vermeyeceğine dair açıklamalar yapıyor. Özellikle çip ve askeri sanayide kullanılabilecek eserlerin ticareti takip edilmektedir. ABD Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Rusya ve Çin’deki şirketler de dahil olmak üzere 90 tüzel kişiye yaptırım uyguladı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu