Haber

ABD’den yeni dünya sisteminde itiraf, Alman Die Welt’ten Türkiye uyarısı: Rahatsız edici ama

Almanya’nın köklü gazetelerinden Die Welt, Türkiye’nin yeni dünya düzeninde güç kaybeden ABD’ye kıyasla dünyada daha fazla önem kazanan bir ülke haline geldiğini yazdı.

‘ABD’NİN ETKİSİNİN KAYBOLDUĞU DÜNYADA TÜRKİYE ARTAN ÖNEM KAZANIYOR’

Gazetenin haberinde, TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi tartışıldı: “ABD’nin nüfuzunu kaybettiği, yeni güç kutuplarının ortaya çıktığı bir dünyada Türkiye giderek önem kazanıyor. Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu arasındaki stratejik noktada savunmaya hazır olduğunu göstermesi açısından Ankara NATO için vazgeçilmezdir. Doğu, Kafkasya ve Karadeniz.”Onun sözleri yer aldı.

Haberde, TBMM’nin İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakmasının Batı açısından bir başarı işareti olmadığı, aksine Batı’nın Türkiye üzerinde ne kadar az nüfuzunun bulunduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

‘ERDOĞAN OLMADAN BU OLMAZ’

Haberde, her çatışmanın Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırma ve Rusya’ya yakınlaştırma riski taşıdığı, kimsenin böyle bir riski almak istemediği vurgulandı. “Rahatsız edici gerçek şu ki, (Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip) Erdoğan olmadan bu gerçekleşmeyecek. Ankara da bunun en az Berlin ve Washington kadar farkında.”değerlendirme yapıldı.

‘ERDOĞAN, NATO ÜYELİĞİNİN İSVEÇ’E AĞIR BEDEL ÖDEMESİNİ SAĞLADI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’e NATO üyeliğinin ağır bedelini ödettiğini savunarak, “Stockholm, Türkiye’nin terörle mücadele yasasını değiştirdi. Ankara ve ABD, Türk F-16 filosunun modernizasyonu için de müzakerelerde bulundu.”ifadeler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu