Teknoloji

Android 15, pil ömrünü 3 saate kadar uzatacak

Son düzenlenen I/O geliştirici konferansında Google, Android 15’e gelecek birkaç yeni özelliği tanıttı. Bunlar arasında kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini korumayı amaçlayan birçok önemli yükseltme bulunuyor. Ancak gelecek özellikler arasında herkese fayda sağlayabilecek daha önemli bir şey var; pil ömrünü artıracak bir yenilik.

Android 15, halihazırda sistemin bir parçası olan Doze moduna bir iyileştirme getiriyor. Bu özellik, telefonunuz kullanımda değilken pil gücünden tasarruf etmenize yardımcı oluyor.

İyileştirme, Doze modunun daha hızlı etkinleştirilmesini amaçlıyor. Google, Android 15 ile donatılmış cihazların Doze moduna Android 14’e göre yüzde 50 daha hızlı geçeceğini belirtiyor.

Doze modu, telefon uzun süre boşta kaldığında arka plan etkinliklerini ve uygulamaların sistem kaynaklarına erişimini sınırlandırarak çalışıyor. Bu da özellikle gereksiz arka plan işlemleri yapan uygulamaların daha az pil kullanmasını sağlıyor.

Google’ın yaptığı testler, Doze modunun bu şekilde daha hızlı etkinleştirilmesinin bazı cihazlarda bekleme süresini üç saate kadar uzatabileceğini gösteriyor. Ancak, gerçek anlamda elde edilecek pil ömrü, donanıma ve telefonun nasıl kullanıldığına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Güncelleme, Android 15’e yükseltilen tüm cihazlar için geçerli olacak. Dahası, bu özelliğin Android 15 üzerine geliştirilecek akıllı saat işletim sistemi Wear OS 6’da da yer alması bekleniyor. Wear OS 6’nın çıkış tarihi henüz belli olmasa da önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi sürpriz olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu