Teknoloji

Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı

Global siber güvenlik lideri Bitdefender Antivirüs, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporu’nu paylaştı. Üç kıtadan, 7.335 katılımcının yer aldığı rapor, SMS dolandırıcılığının %45,4 ile en yaygın saldırı yöntemi olduğunu ve dört kişiden birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun siber tehditlerin farkında olduğunu ancak yeterli önlem almadıklarını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporu’nda yer alan en çarpıcı verileri paylaşıyor.

Global siber güvenlik lideri Bitdefender Antivirüs, üç kıtada internet kullanıcılarının siber güvenlik konusundaki düşüncelerini ölçümleyen, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporu’nu paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Avustralya’dan, 16 ila 55 yaş arası 7.335 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırma, mevcut dijital ortama ve siber suçlara dair önemli veriler sunuyor. Elde edilen bulgular, SMS dolandırıcılığının %45,4 ile en yaygın saldırı yöntemi olduğunu ve dört kişiden birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu. Kullanıcı davranışlarının, her zaman belirtilen korku ve endişelerle örtüşmediğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Bu tür araştırmalar, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamak için önemli. Raporda elde edilen veriler, siber güvenlik bilincinin artırılması ve daha güvenli bir dijital ortam sağlanması adına koruma önlemlerinin artırılması gerektiğini vurguluyor. Türkiye’de son dönemde görülen SMS dolandırıcılığı içeriklerine sahte kargo teslimat bilgisi, alışveriş sitelerinin iş teklifleri ve bankalardan gelen sahte şifre güncelleme örneklerini verebiliriz. Bu tür mesajlar alındığında kullanıcıların, gerçek internet sitesini veya online uygulamasını manuel olarak kontrol etmesini öneriyoruz.” açıklamasında bulunarak, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporu’nda yer alan en çarpıcı verileri paylaşıyor.

Raporda Elde Edilen Önemli Veriler

1. Her kullanıcının ortalama 3 ila 5 arasında çevrimiçi hesabı bulunuyor. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının ortalama 3 ila 5 arasında çevrimiçi hesabı olduğunu, üçte birlik bir kısmın 6 veya daha fazla hesabı olduğunu gösteriyor. Günümüzde veri ihlallerinin günlük bir olay haline geldiği göz önüne alındığında, her hesap için farklı şifreler kullanmak önem taşıyor.

 

2. Katılımcıların dörtte biri, son 12 ay içinde en az bir güvenlik olayı yaşadığını belirtiyor. Avustralyalılar %37,6 ile genel ortalamanın %12 üzerinde bir oranla siber suçlarla en fazla karşılaşan grup olurken, onları İspanya (%27,9), ABD (%26,7), Almanya (%26,3), Fransa (%19,6), İngiltere (%17,2) ve İtalya (%16,1) takip ediyor.

 

3. SMS dolandırıcılığı en yaygın siber saldırı yöntemi. Sıklıkla çeşitli yöntemlerle gündeme gelen SMS dolandırıcılıkları, %45,4 oranında en yüksek saldırı yöntemi olarak öne çıkıyor. Bunun, % 44,4’ünü dolandırıcılık girişimleri ve %42,1’ini kimlik avı e-postaları oluşturuyor. Bildirilen olayların %27,5’ini veri ifşası oluştururken, bunu %16,4 ile kötü amaçlı yazılım bulaşması takip ediyor.

 

4. Her 5 kişiden 4’ü akıllı telefonlarını finansal ve sağlık işlemleri için kullanıyor. Katılımcıların %78,3’ü akıllı telefonlarını bankacılık işlemleri, sağlık verilerine erişmek, yatırımları yönetmek ve kripto ticareti yapmak için kullandığını belirtiyor. Tüketicilerin en büyük siber güvenlik korkusu, bilgisayar korsanlarının mali durumlarına erişmesi olsa da yeterli güvenlik adımları ihmal ediliyor.

 

5. Şifre yönetimi en zayıf halka olmaya devam ediyor. Siber saldırılara yol açan en zayıf nokta şifre yönetimi olarak ön plana çıkıyor. Bulgular, katılımcıların %37’sinin şifrelerini yazdığını, %18,7’sinin üç veya daha fazla hesap için aynı şifreyi kullandığını, %15,8’inin en az iki hesap için aynı şifreyi kullandığını ortaya koyuyor. Tüm hesaplarımız için 2FA çift faktör doğrulama özelliğinin aktif olarak kullanılması önem taşıyor.

 

6. Yapay zeka ve çocuk güvenliği kullanıcılar için en önemli tehdit. Katılımcıların %91,6’sı yapay zekanın güvenlik ve gizlilik etkileri konusunda “endişeli” ya da “çok endişeli” olduklarını belirtiyor. Benzer şekilde yaklaşık %70 katılımcı, çocukların çevrimiçi gizliliği ve güvenliği konusunda “endişeli” olduklarını söylüyor. Üçte biri ise “çok endişeli” olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu