Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 15,67 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 8.162,16 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 64,2 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,02, holding endeksi ise yüzde 0,38 kayıp yaşadı. Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 3,10 ile iletişim, en çok kaybeden ise yüzde 2,84 ile madencilik oldu.

FED yıl sonuna kadar faiz artırımına gidebilir

Analistler, dün ABD’de teknoloji hisselerindeki yükselişin genele yayılmasıyla küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir trendin gözlemlendiğini belirterek, yatırımcıların bugün nispeten daha temkinli davrandıklarını söyledi. Enerji sektöründeki arz kesintilerinin etkisinin yarın açıklanacak enflasyon verilerinde görülebileceğini belirten analistler, enflasyonun beklentileri aşması durumunda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar faiz artırma ihtimalinin olduğunu vurguladı. yıl artabilir.

Analistler, Fed’in Eylül ayı toplantısında para piyasalarındaki fiyatlamalara bağlı olarak politika faizini sabit bırakacağının kesin olduğunu hatırlatarak, Kasım ayı toplantısında Bankanın nasıl bir yol izleyeceğinin belirsizliğini koruduğunu belirtti. Analistler, BIST 100 endeksinde teknik olarak 8.200 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 8.000 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu