Haber

Bursalı gıda sanayicilerinden tağşiş uyarısı!

BURSA (İGFA) – Kısa adı BUYSAD olan Bursa Gıda Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Dönmez, halk sağlığını büyük tehdit oluşturan tağşişli ürünlerle mücadelede devlet desteğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Başkan Dönmez, “endüstriyel gıda üretim” işletme ruhsatı olmayan firmaların daha yakından denetlenmesini, bu ruhsatı olmayan işletmelerden ise toplu yemek alınmamasını talep etti.

Coşkun Dönmez, tehlike veya kusur oluşmadan önlem almanın, alınmadığı için ortaya çıkan sorunları çözmekten çok daha kolay ve risksiz olduğunu belirterek, toplum sağlığına yönelik çalışmaların devlet ve kitlesel tüketim yapan işletmeler tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiği uyarısında bulundu. öğünlere dikkat edilmelidir.

‘ENDÜSTRİYEL GIDA RUHSATI’ NEDEN ÖNEMLİDİR

Başkan Dönmez, “endüstriyel gıda üretimi” işletme ruhsatı olmayan tüm işletmelerin “tezgah altı” işletme olduğuna dikkat çekerek, “Çünkü ‘endüstriyel gıda üretimi’ ruhsatı olan işletmelerin uyması gereken kurallar var. almaları gereken belgelerdir.Kullandıkları gıdalar, deterjanlar ve diğer temizlik malzemeleri ve ambalajlarda uyulması gereken standartlar yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.Üretim aşamalarında ve üretim sırasında bir dizi hijyen ve sanitasyon kurallarına uyulması zorunludur. Tüm çalışanlar eğitime tabidir. Kısaca bu lisansa sahip işletmeler tarladan sofraya her adımda haberli veya habersiz denetlenirken, diğer işletmeler denetlenmiyor” dedi.

Dönmez, toplu yemek yapma işi yapan ama kontrolü olmayan bazı restoranlardan sırf ucuz diye tabldot yemek almayı tercih edenleri uyararak, “Bu çok riskli. Çünkü hiçbir denetime tabi değiller. Uygun olmayan koşullar altında üretim yapıyorlar ve gıdaları uygun olmayan ambalajlarda ve uygun olmayan koşullarda taşıyorlar. Kullandıkları gıda hammaddelerinde de tağşiş riski bulunmaktadır. Medyada hemen hemen her gün insanların toplu tüketilen gıdalardan zehirlendiğine dair haberlerle karşılaşıyoruz. Hatta bazı olaylar ölümle sonuçlanıyor. Bu yüzden diyoruz ki; Endüstriyel gıda işletmesi ruhsatı olmayan yerlerden asla toplu yemek almayın. Aksi takdirde sizin ve çalışanlarınızın sağlığına zarar verebilir.” söz konusu.

Coşkun Dönmez, satın aldıkları menülerle ilgili en ufak bir şüphesi olanların bu menüleri akredite kurumlarda analiz ettirmeleri gerektiği konusunda da uyardı.

Dönmez, BUYSAD’ın Bursa’da gıda güvenliğine dikkat çekmek ve tüketicilerin güvenli gıdaya erişimini sağlamak amacıyla bir dizi eğitim, seminer ve bilgilendirme toplantısı düzenlediğini, tüketicilerden bilinçli alışveriş yapmalarını ve sağlıklarına dikkat etmelerini istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu