Haber

CHP Milletvekili Veli Ağbaba: Yargı siyasi iktidar tarafından bölündü

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, “Adnan Oktar kararında kararı veren hakimlerin ihraç edildiği ve yargılanacağına dair bir karar var. Maalesef yargıyı bu duruma sokan siyasi iktidardır. İşte budur. Adnan Oktar’ı yetiştiren, Adnan Oktar grubunu hakim, savcı ve devlet kademelerine yerleştiren hükümet, “Hükümet hâlâ aklını başına alamadı. Ne yazık ki yargı toplumlar arasında bölünmüş durumda” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Adnan Oktar davasına ilişkin hakim ve savcılar hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği haberiyle ilgili açıklama yaptı. Ağbaba açıklamasında şunları söyledi:

“Bu dönemde tuzun koktuğu bir noktadayız. Cumhur İttifakı’na oy verenler arasında bile maalesef adalete ve yargıya güven azalıyor. Yargıya güven daha önce hiç olmadığı seviyeye düştü. Bizim tarihimizde bunun sebebi nedir? Bunun sebebi siyasi iktidardır. Siz il başkanı olarak liyakati ne olursa olsun kendi akrabanızı düşünürsünüz. İlçe başkanını veya hakim-savcıyı atarsanız, ortadan kaldırırsanız. liyakati dikkate alınmadan yüksek puan alan ve kendi yandaşlarını hakim-savcı olarak atayanların yargıya olan güveni zedelenecektir.

ANADOLU CUMHURİYETİ GENEL BAŞSAVCISI HSK’YA BİLDİRİM YAPTI. HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI. NE YAPILDI? BU BİLDİRİMİ YAPAN SAVCI MAHKEME ÜYESİ YAPILARAK SUSTURULMUŞTUR”

Son örneği görüyoruz: Geçtiğimiz aylarda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı HSK’ya tebligat yapmıştı. Adeta yargı rüşvete teslim olmuş gibi yargının nasıl serbest bırakıldığını anlattı. Hiçbir işlem yapılmadı. Ne yapıldı? Bu raporu hazırlayan savcı Yargıtay üyesi yapılarak susturuldu.

ADNAN OKTAR KARARINDA, KARARLARI VEREN HAKİMLERİN TAHLİYE EDİLDİĞİ VE YARGILANACAĞINA İLİŞKİN KARAR VAR”

Şimdi Adnan Oktar kararında, kararı veren hakimlerin görevden alındığını ve yargılanacağını belirten bir karar var. Maalesef yargıyı bu duruma sokan siyasi iktidardır. Adnan Oktar’ı yetiştiren, Adnan Oktar grubunu hakim, savcı ve devletin başına yerleştiren de bu hükümettir. Bu hükümet hâlâ aklını başına alamadı. Ne yazık ki yargı toplumlar arasında bölünmüş durumda. Anadolu Adliyesi başka bir toplulukta, Ankara başka bir toplulukta, Yargıtay başka bir grupta… Maalesef yargı bölünmüş durumda. Halen 15 Temmuz darbesinden ders almamış bir siyasetle karşı karşıyayız. Dün Fetullah hakimdi, FETÖ hakimdi. Bugün Hakyolcular, İsmailağacı ve Menzilistler hakimdir. Maalesef devlet ve yargı toplumlar arasında bölünmüş durumda. “Eğer Adnan Oktar grubu yargıda aktifse bunun sorumlusu ne yazık ki AKP ve Cumhur İttifakıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu