Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç’te Kuran’a yönelik saldırılarla ilgili görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırılara ilişkin Iraklı, Suudi Arabistanlı, Mısırlı mevkidaşları ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Bakan Fidan, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile telefon görüşmeleri yaptı.

Fidan, meslektaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak Büyükelçiliği önünde Kuran’a yönelik saldırı çerçevesinde Avrupa’da artan İslam karşıtı ve nefret suçlarına bağlı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) seferberliğini ve alınacak ortak tedbirleri ele aldı.

Fidan, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ile Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıya yönelik ortak tepkiyi de değerlendirdi.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, bugün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Bağdat yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırıyı en sert şekilde kınadı.

Irak asıllı Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Mescidi önünde polis nezaretinde Kuran-ı Kerim yaktı.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu