Haber

Eskişehir’in İlk Cirit Takımı ve Ata Sporu Tanıtıldı

Eskişehir’in ilk cirit takımı ve ata sporlarının tanıtımı amacıyla düzenlenen organizasyonda, piste çıkan atlar ve binicilerin yaptığı hareketler keyifli anlara sahne oldu.

Eskişehir’in ilk cirit takımı Eskişehir Akıncı Birlik Süvarisi Spor Kulüp kuruldu. Kuruluşu nedeniyle hem kulübü hem de binicilik sporunu gelecek nesillere tanıtmak amacıyla Eskişehir Keyifli At Çiftliği Sahası’nda Tepebaşı ilçesi Yukarısöğütönü mahallesinde çeşitli gösteriler düzenlendi. Gösterilerin ardından cirit ve atlı okçuluk karşılaşmaları 500’ü aşkın seyircinin beğenisine sunuldu. 12 lisanslı sporcu ve 3 milli takım sporcusu ile gerçekleştirilen gösteriler göz doldurdu. Seyirciler, gösteriler ve karşılaşmaların ardından kalan sürede atlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Adeta pistin tozunu atan atlar havadan görüntülendi.

“İnşallah sporumuzu daha iyi yerlere getireceğiz”

Eskişehir Akıncı Birliği Atlı Spor Kulübü’nün açılışında konuşan Türkiye Klasik Binicilik Sporları Branşı Federasyonu İl Temsilcisi Muhammet Ali Kaya, “Federasyonumuza bağlı beş tane spor dalımız var. Bunlardan biri cirit ve atlı okçuluk. Cirit takımı kurduk. Eskişehir’de.Ata sporumuzu tanıttık.Yaşatsın diye toplandık.Eskişehir’de bunun için çok çalıştık.Sonuçta 12 sporcuyu bir araya getirmeyi başardık.Bugün bir orta noktaya geldik,bunun için buradayız. bakalım neler yapabiliyoruz bugün ciritten nasıl oynandığını anlatacağız ciritin aslında tüm dünyada olmayan bir özelliği affetmek var sadece vurmadan yakaladığınız sporcuyu affetmek için cirit var mesafeye girdiğiniz sporcu cirit osmanlı döneminden beri oynanan bir savaş sanatıdır bir antrenmandır bir antrenmandır bu yıllarda bunu spor şeklinde yaşatmaya çalışıyoruz şu anda 12 tane sporcularımız, lisanslı sporcularımız. Ayrıca üç milli takım sporcumuz da bire bir ve onları buraya çağırdık, bize takviye yapsınlar. Çünkü onlar hem bizim kardeşimiz hem de meslektaşımız. Onlar da bize burada ders verecekler, takviye olacaklar. Bir noktaya geldik ama hala bazı eksikliklerimiz var. Antrenman yapacağız inşallah genç sporcuları da takımımıza katmak için çaba sarf ederiz. Şu anda yaklaşık beş yüz kişi var. Daha fazlasının geleceğini düşünüyoruz. İnşallah sporumuzu daha iyi yerlere getireceğiz” dedi. – ESKİŞEHİR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu