Haber

Filistin Büyükelçisi Batılı Ülkelere Gazze’ye Daha Güçlü Destek Verme Çağrısında Bulundu

CENEVRE, 11 Kasım (Xinhua) — Filistin’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi İbrahim Khraishi, diplomatlar ve gazetecilerin katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Batılı ülkelere Gazze’de ateşkes için daha güçlü destek verme çağrısında bulundu.

Khraishi, Cuma günü kendisi ve 40’tan fazla büyükelçinin Gazze’de binlerce sivilin ölümü ve BM personeli arasında eşi benzeri görülmemiş ölümler nedeniyle bir dakikalık saygı duruşunda bulunmasının ardından bu açıklamayı yaptı. İsrail güçlerinin Gazze işgaline son verilmesi çağrısında bulunan Khraishi, krizin yalnızca insani yardım sağlanarak çözülemeyeceğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in daha önce yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Khraishi, Gazze’deki durumun insani kriz tanımının ötesine geçtiğini ve insanlığın temel ilkelerine zarar verdiğini vurguladı.

Khraishi ayrıca Batılı ülkelerin İsrail’in yanıt verme hakkını savunurken çıkardıkları sesin, sivil ölümlerinin azaltılması çağrısında bulunurken çıkardıkları sese eşit olmamasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Cuma günkü etkinliğe katılan büyükelçiler çoğunlukla Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerini temsil ediyordu. Etkinliğe, kenarda duran Hollanda büyükelçisi dışında Batılı ülkelerden katılım olmaması dikkat çekti.

Khraishi, ülkelerin Gazze krizini tartışmak için BM İnsan Hakları Meclisi’ni özel bir oturuma çağırmayı düşündüklerini söyledi.

camardihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu