Haber

İddia: ABD, İran’a karşı ticari gemilere silahlı personel konuşlandıracak

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), “İran’ın saldırılarını durdurmak için” Basra Körfezi bölgesindeki, özellikle Hürmüz Boğazı çevresindeki ticari gemilere silahlı denizci ve denizci sağlamaya hazırlandığı öne sürüldü.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, ismi açıklanmayan ABD’li yetkililer, daha önce benzer bir amaçla bölgeye F-16’lar gönderme kararı alan ABD’nin, İran’ı ticari gemilere saldırmaktan caydırmak için bu gemilere silahlı denizci ve denizci sağlamaya hazırlandığını söyledi. . Bu silahlı kuvvetlerin, özellikle Hürmüz Boğazı’ndan geçenler olmak üzere İran kuvvetlerinin saldırılarına karşı savunmasız olduğu düşünülen gemilere konuşlandırılacağını belirtti.

‘EK GÜVENLİK ADIMI İSTEĞE BAĞLI OLACAK’

Dünyaya arz edilen petrolün yaklaşık beşte birinin bu boğazdan geçmek zorunda olduğunun belirtildiği haberde, “Bu yeni çabanın ölçeği ve ölçeği, halihazırda bölgeye gönderilen yüzlerce askeri personelin Türkiye’ye verilebileceği anlamına geliyor. gemileri yüksek riskli görülen gemi işletmecileri.bir yetkiliye göre bu söz gemi işletmecilerine söylenmiştir.ek güvenlik sağlanmadan önce askeri makamlar geminin hangi ülke bayrağını taşıdığını,sahibinin hangi ülkenin uyruğuna sahip olduğunu değerlendirecek , ekibinin bileşimi ve taşınan yükün içeriği.

Buna göre denizcilik şubesiyle bir süredir görüşülen bu ek güvenlik adımı ‘opsiyonel’ olacak. Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı, Beyaz Saray ve Birleşmiş Milletler’in (BM) İran misyonu bu iddialara yanıt vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu