İş

İş Makinaları Operatörü Ege ve Aydın Bölgelerinde İstihdam Alanında En Çok Aranan Mesleklerden Biridir

Türkiye’nin en önemli tarım ve inşaat merkezleri arasında yer alan Ege ve Aydın bölgelerinde iş makinesi operatörleri istihdam alanında en çok aranan personeller arasında yer aldı. Kepçe, pamuk toplama, silaj, biçerdöver ve çırçır makinalarını kullanabilenlere mühendis maaşı verildiği bölgede, işletmeci olmak isteyenler iş makinesi operatörlerinin yetiştirildiği Belgesem eğitim merkezine akın ediyor.

Belgesem İnşaat ve Tarım Makinaları Operatörlüğü Kursu Kurucusu ve Eğitmeni Okan Sezgin, insan yaşamı devam ettiği sürece önce gıda, sonra barınma ihtiyacının hiçbir zaman bitmeyeceğini, bu alanda makineleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte insan gücüyle iş yapmanın artık mümkün olduğunu belirtti. artık geçmişte kaldı, “Tarım ve inşaat sektöründe iyi çalışan çalışanlar artık geçmişte kaldı.” Artık dönem değişti, makineleri düzgün çalıştırabilecek ve zamanında maksimum verim alabilecek üniteler satın alabilecek bireyler aranmaya başlandı. Bu durum günümüz dünyasında bilinçli operatörün değerini bir kez daha ortaya koymuştur. Gerçi operatör belgesine sahip olup iş arayan kişi sayısı yok denecek kadar az. “İş arayan çok sayıda üniversite mezunu var. Mühendislik diplomalarının yanı sıra iş ve tarım makineleri operatörlüğü sertifikası da almış çok sayıda kursiyerimiz var.” Makina sayısı her geçen gün artıyor.

“Depremden sonra inşaat sektörünün en önemli ihtiyacı haline geldi”

Belgesem Kurucusu Okan Sezgin, özellikle inşaat alanında kullanılan kazıcı, dozer, vinç, mikser ve beton pompası gibi iş makinelerini kullanabilen nitelikli kişilerin arandığını belirterek, “Maraş depreminden sonra operatörlerin değeri arttı. İnşaat sektöründe hizmet veren makinelerin 24 saat esasına göre çalışmasıyla daha da arttı.” “Belgesem olarak tarım ve inşaat dairesine operatör yetiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Belgesini alanların hemen hepsi de hızlı bir şekilde işine kavuşuyor” dedi. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu