Haber

İskoçya’da 600 bin sterlinlik yolsuzluk soruşturması: Eski Başbakan Sturgeon’un eşi tutuklandı

Eskimiş İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon1 Şubat’ta beklenmedik istifasının nedenleri hakkında spekülasyonlar yayılmaya devam ederken, yeni bir gelişme yaşandı.

İskoç siyasetçinin 58 yaşındaki eşi Peter Murrell evinde gözaltına alındığı belirtildi. Murrell’in, Sturgeon’un 24 yıldır yürüttüğü SNP ile ilgili 600 bin sterlinlik yolsuzluk soruşturmasına karıştığı için gözaltında olduğu öğrenildi.

Soruşturmayı yürüten savcı, belge kapatılana kadar polisle birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Savcı, “Herhangi bir siyasi davanın hukuk müşaviri olmadan savcılar tarafından ele alınması standart bir uygulamadır”ekledi .

600.000 £ nereye harcandı?

Dava, yaklaşık olarak Mart 2021’de isimsiz bir kişi tarafından açıldı. Partinin banka hesaplarından 600.000 £ kaybolmasıOlayla ilgili olarak İskoç polisine resmi bir şikayette bulunmasının ardından dosyalandı.

SNP’nin 2016’daki Brexit referandumunun ardından seçmenlerine verdiği söz bağlamında, başarısız olan 2014 İskoç Bağımsızlık ReferandumuYeniden düzenlenmesi için kampanya fonuna aktarıldığı varsayılmaktadır.

Bazı kaynaklar, fonların SNP’nin Westminster Parlamentosundaki sandalye sayısını 35’ten 48’e çıkardığı Aralık 2019 Birleşik Krallık Genel Seçimlerinde kampanya için harcandığına inanıyor.

Sturgeon, 15 Şubat’ta sürpriz istifasını duyurmak için düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruşturmayla ilgili sorularını yanıtlamayı reddetmişti.

Sturgeon’un halefi, SNP içindeki fraksiyonunun ‘istikrar’ adayı Hamza Yusuf, aceleye getirilen parti liderliği seçimlerinin ardından geçen hafta İskoçya’nın yeni başbakanı oldu.

Muhalefet, Sturgeon ve yeni Başbakan Yusuf’u istiyor

muhalefette İskoç Personel PartisiGenel Başkan Yardımcısı Jackie baillieGelişmeleri ‘derinden endişe verici’ olarak nitelendirdi.

baillie, “Humza Yusuf ve Nicola Sturgeon’un bildiklerini açıklamalarına acil ihtiyacımız var”İktidar partisini davet etmek için sözünü kullandı.

SNP kanadı ise ‘sürmekte olan soruşturma hakkında yorum yapmanın uygun olmayacağı’ görüşünde.

haberbaykan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu