Haber

Mahmut Tanal kimdir? Mahmut Tanal kaç yaşında, nereli? Mahmut Tanal’ın hayatı ve biyografisi!

Gündemdeki isimlerden Mahmut Tanal ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Mahmut Tanal’ın hayatını araştırıyor. Peki Mahmut Tanal kimdir? Mahmut Tanal kaç yaşında, nereli? Mahmut Tanal’ın hayatı ve biyografisi! Detaylar burada.

MAHMUT TANAL KİMDİR?

Mahmut Tanal (d. 1 Ocak 1961, Hilvan), Türk siyasetçi ve eski hukukçudur. İlk kez 2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi.

Mahmut Tanal, 1 Ocak 1961’de Hilvan’ın Bahçecik köyünde Mustafa ve Keziban Tanal çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Barosu’na kayıtlı serbest avukat olarak çalıştı. Bahçeşehir ve Okan Üniversiteleri Siyaset Okulu Programından sertifika aldı. Bahçeşehir Üniversitesi’nin Ceza Mahkemeleri Hukukunda İrtibat Denetimi ve Teknik İzleme Programı ile Türkiye Barolar Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Türk Hukukçularının Aşamalı Eğitimi’ne katılan Tanal, Kemalist Niyet Derneği’ne üye oldu. Çağdaş Yaşama, Türk Ceza Hukukçuları Derneği’ne ve Tüketici Savunma Derneği’ne destek. .

Siyasi kariyer

2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili olarak ilk kez meclise girdi. Haziran ve Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde CHP’den yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. 2018’de yeniden İstanbul milletvekili seçilen Tanal, 2023 seçimleri için Şanlıurfa’dan aday gösterilerek seçildi.

özel hayat

Orta düzeyde Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu