Haber

Mevlüt Çavuşoğlu ‘dörtlü zirve’ için Moskova’ya gidiyor

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın başkenti Moskova’da 10 Mayıs Çarşamba günü Türkiye, Suriye, Rusya ve İran’ın katılımıyla gerçekleştirilecek Suriye dışişleri bakanları toplantısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 10 Mayıs’ta Moskova’da yapılacak dörtlü görüşmeye katılmak üzere 9-10 Mayıs 2023 tarihlerinde Rusya Federasyonu’nu ziyaret edeceği bilgisi paylaşıldı. Rusya Federasyonu, İran ve Suriye Dışişleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleşti. .

İLİŞKİLERİN SIRADAN OLMASI İÇİN GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPILACAK

Çavuşoğlu’nun görüşme kapsamında ikili görüşmelerde de bulunacağını belirten Dışişleri Bakanlığı, “Söz konusu görüşmede Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi, terörle mücadele, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşü de dahil olmak üzere siyasi süreç.” gibi insani sorunların ele alınması planlanmaktadır.

“AMACIMIZ SURİYELİLERİN GÜVENLİ GERİ DÖNÜŞÜNÜ SAĞLAMAKTIR”

Suriye konusunda Moskova’da yapılacak dörtlü görüşmeye ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, “Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakanları toplantısını Moskova’da yapacağız. Amacımız Türkiye’de kalıcı istikrar ve barıştır. Suriye’yi bölmek isteyen ve bizim için tehdit oluşturan PKK, “YPG terör örgütüyle mücadelede işbirliği ve Suriyelilerin inançla Suriye’ye dönmesinin sağlanması. Yarınki görüşmemizin de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu