Ekonomi

Stellantis hibrit Fiat 500 EV ve Jeep Compass planlıyor

Fiat’ın ana şirketi Stellantis, bugün İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori tesisinde 500e elektrikli otomobilin hibrid versiyonunu üretmeye başlayacağını duyurdu. Bu karar, şirketin tamamen elektrikli araçların satışında küresel bir yavaşlama ile karşı karşıya kalması, üretim oranlarının düşmesine ve fabrikadaki işçiler için uzun süreli izinlere yol açarken alındı.

Torino’da sendika temsilcileriyle bir araya gelen Stellantis CEO’su Carlos Tavares, İtalyan pazarı için uygun fiyatlı ve kaliteli araçlar üretmenin gerekliliğini vurguladı. Şirket, bu tür araçların satın alınabilirliğinin enerji maliyeti, elektrikli araç şarj altyapısının genişletilmesi ve araç alımlarına yönelik sübvansiyonların sürdürülmesi gibi çeşitli dış faktörlere bağlı olduğunu vurguladı.

Hibrid bir model sunma hamlesi aynı zamanda Stellantis’in, şirketin İtalya’daki üretimini azaltmasını ve bazı Fiat ve Alfa Romeo modellerini yurtdışında üretmesini eleştiren İtalyan hükümetiyle ilişkilerini iyileştirmeye yönelik bir adım olarak görülüyor.

Stellantis şu anda İtalyan hükümeti ile İtalya’daki üretimini geçen yıl üretilen yaklaşık 750.000 araçtan 2030 yılına kadar 1 milyon araca çıkarma planı üzerinde görüşüyor.

FIM-Cisl sendikasının lideri Ferdinando Uliano, Stellantis’in hibrid 500e’nin üretimine 2026 yılının ilk çeyreğinde başlamayı planladığını açıkladı. Ancak spesifik üretim hedefleri açıklanmadı.

Automotive News Europe’a göre hedef, 125.000’i hibrit olmak üzere 500 modelinin yıllık 200.000 adetlik üretimine ulaşmaktır ki bu da geçen yıl üretilen 80.000’den az adede kıyasla önemli bir artış anlamına gelmektedir.

Hibrit 500e’ye ek olarak Stellantis, İtalya’nın güneyindeki Melfi fabrikasında Jeep Compass SUV’un hibrit versiyonunu üreteceğini de doğruladı. Ayrıca şirket, şu anda Napoli yakınlarındaki Pomigliano’da üretilen hibrit Fiat Panda’nın üretimini, gelecekteki Avrupa Birliği düzenlemelerine bağlı olarak 2029 yılına kadar uzatabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu