Haber

‘Yılan’ lakaplı seri katil Charles Sobhraj Fransa’ya döndü

Hintli bir baba ile Vietnamlı bir annenin oğlu olan Fransız asıllı 78 yaşındaki Charles Sobhraj, Nepal’deki cezaevinden ileri yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakılarak Fransa’ya döndü. Sağlık sorunları ve ilerleyen yaşı nedeniyle serbest bırakılan Sobhraj, bugün saat 07.00’den önce Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na indi. Reuters’e konuşan avukatı Isabelle Coutant-Peyre, “Şimdi, kendisine yöneltilen tüm suçlamalar uydurma olduğu için Nepal’e karşı suç duyurusunda bulunacak.” Dava açacağım” dedi.

Suçlarından ‘kolayca kaçması’ nedeniyle ‘yılan’ lakaplı Sobhraj’ın 1970’ler ve 1980’lerde Asya’da yirmiden fazla Batılı gezgini öldürdüğü düşünülüyor.

Sobhraj, 1975’te Amerikalı gezgin Connie Jo Bronzich’i öldürmekten tutuklandıktan sonra 2003’ten beri Nepal’de yüksek güvenlikli bir hapishanede tutuluyor. Sobhraj, Bronzich’in Kanadalı arkadaşı Laurent Carriere’yi öldürmekten suçlu bulunarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 1970’lerde Tayland’da 6 kadını öldürdüğü düşünülüyor. Sobhraj, 1976’da bir grup Fransız gezgini zehirlemekten Yeni Delhi’de hapsedildi.

Kendisini tanıyanların ‘dolandırıcı’ ve ‘hırsız’ olarak tanımladığı Sobhraj’ın işlediği sanılan cinayetler, 2021 yılında Netflix ve BBC tarafından hazırlanan “Yılan” dizisine de konu olmuştu.

Fransa içişleri ve adalet bakanlığı, Sobhraj’ın Fransa’da da yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin sorulara yanıt vermedi. Fransa’da “büyük suçlar” için zamanaşımı süresi 20 yıldır. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu