Haber

Yumuşak Ceket Nedir? Yumuşak Zemin Düzensizliği Deprem Sırasında Hangi Sorunlara Neden Olur?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki şiddetli sarsıntı tam 10 ilde etkili oldu. Korkunç bir yıkıma neden olan afet bölgesinde 6.000’den fazla bina yıkıldı. Hayatta kalan binaların çoğu da ağır hasar gördü. Depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldı. İncelenen binaların çoğunda yumuşak kat düzensizliği ve B2 tipi düzensizlik olduğu ileri sürülmüştür. Açıklamaların ardından yumuşak zemin ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Peki yumuşak zemin nedir? Yumuşak zemin sarsıntı anında ne tür problemlere yol açar?

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde etkisini gösterdi.

20 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği afette sayısız bina yıkıldı. Ağır hasar gören ve yerle bir olan binaların yapılarıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yapılan incelemelerin ardından uzmanlar tarafından ‘yumuşak zemin’ konusu tartışılmaya başlandı. Vatandaşlar yumuşak zeminin ne olduğunu merak etti.

Yumuşak Ceket Nedir?

Bir binanın katlarının ortasındaki rijitlik (bir cismin kuvvet etkisindeki deformasyona karşı gösterdiği fiziksel direnç) farklı ise yumuşak kat düzensizliği oluşur.

En değerli mimari tasarım kusurlarından biri olarak kabul edilir yumuşak zemin sorunu olan binalarDepremlerde kolayca yok edilebilir.

Verilen bilgilere göre,   Bir katın yumuşak kat sayılabilmesi için üzerindeki katın yanal rijitliğinin %70’den az olması gerekir. Veya yukarıdaki üç katın toplam rijitliği %40’tan az olmalıdır.

Yumuşak Zemin Düzensizliği Nasıl Oluşur?

  • İnşaat sırasında kot ve zemin katların üst katlara göre daha yüksek planlanması

  • Binanın üst katlarındaki duvar alanları alt katlara göre daha yüksektir.

  • Yapıda ağır çıkıntılar oluşturma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu