Haber

ABD, Sudan BM Temsilcisinin değiştirilmesi talebine tepki gösterdi

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Sudan Temsilcisi Volker Perthes’in görevden alınması talebinden endişe duyduklarını bildirdi ve Perthes’e desteklerini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, BM ve Sudan Temsilcisi Volker Perthes’in BM’nin Sudan’daki Geçiş Entegre Yardım Misyonu (UNITAMS) kapsamındaki çalışmalarına verdiği desteğe vurgu yaptı.

Miller, Sudan ordusunun Perthes’in istifasını talep eden mektubuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Miller, Perthes’in UNITAMS altındaki misyonu ve Sudan halkının barışçıl ve demokratik bir geleceğe öncülük etmesine yardım etme konusundaki desteği nedeniyle ABD’nin güvenini kazanmaya devam ettiğini belirtti.

Orgeneral Burhan’ın Guterres’e mektubu

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı General Abdulfettah al-Burhan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten BM Sudan Temsilcisi Volker Perthes’e alternatif bir aday göstermesini istedi.

Burhan, Perthes’in kendilerine sunduğu raporlarda yanlış bilgi verdiğini öne sürerek, 5 Aralık 2022’de imzalanan çerçeve anlaşma üzerinde askeri ve sivil kümelenmenin ortasında görüş birliği olduğunu ve bu iddiaların gerçeklerle açıkça çeliştiğini savundu.

Perthes’in varlığının BM’ye yönelik izlenimi olumsuz etkilediğini savunan Burhan, Perthes’in görevde kalma süresinin UNITAMS’ın başarılı geçiş sürecine katkı sağlamadığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Burhan, mektubunda, “BM Genel Sekreteri Guterres’ten Perthes’e alternatif bir aday göstermesini istiyoruz.” kelimeleri kullanmıştı.

Guterres mektupla şok oldu

BM Genel Sekreter Sözcüsü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Guterres’in Burhan’dan aldığı mektupla şoke olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Guterres’in BM Sudan Temsilcisi Volker Perthes’in çalışmalarından gurur duyduğu vurgulanarak kendisine olan güveninin bir kez daha teyit edildiği belirtildi.

Ordu ve siviller arasında imzalanan çerçeve anlaşma

25 Ekim 2021’de Sudan’ın askeri olarak alınmasıyla başlayan siyasi krizin, 5 Aralık 2022’de askeri ve sivil kümelenmenin ortasında, BM, Afrika Birliği’nden oluşan üçlü mekanizmanın himayesinde sona erdirilmesi amacıyla, ve Doğu Afrika Kalkınma için Hükümetlerarası Otoritesi (IGAD). sözleşmesi” imzalandı.

“Çerçeve anlaşmanın” öne çıkan hükümleri arasında iki yıl sürecek yeni bir geçiş döneminin başlatılması, tamamen sivil bir hükümetin kurulması ve ordunun iktidardan uzaklaştırılması yer alıyordu.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini talep ederken, HDK yaklaşık 100 yıllık bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıkladı. Sivil bir hükümetten 10 yıl sonra. Savaş ve tırmanan gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

HDK, 2019 yılında darbeyle devrilen Devlet Başkanı Ömer El Beşir döneminde Darfur’da isyancılara karşı mücadele etmek, sınırları korumak ve düzeni sağlamak amacıyla bir milis yapılanması olarak kuruldu. 2013 yılında Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatına katılmış ve giderek bağımsız bir yapıya kavuşmuş, onbinlerce üyesi bulunmaktadır.

Ülke içinde bir milyondan fazla insanın yerinden edildiğini belirten BM, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin komşu ülkelere kaçtığını duyurdu.

Sudan Sağlık Bakanlığı, çatışmaların başından bu yana 709 kişinin hayatını kaybettiğini ve 5 bin 424 kişinin de yaralandığını açıkladı.

haberaltunhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu