Haber

Blinken’in Batı Şeria ziyareti: Mahmud Abbas’la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Batı Şeria’ya Orta Doğu tipi bir ziyarette bulundu ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile görüştü. Filistin yönetiminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken ve Abbas Batı Şeria’da buluştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, gazetecilere yaptığı açıklamada, “güvenlik nedeniyle” Blinken’in ziyareti tamamlanana kadar hiçbir ayrıntının paylaşılmadığını belirtti. Miller, Blinken’in toplantıda ABD’nin Gazze’ye insani yardım akışı konusundaki kararlılığını yinelediğini belirterek, “Filistinlilerin zorla yerinden edilemeyeceğini açıkça ifade ettiğini” belirtti.

‘sorumlulardan hesap sorulmalı’

Blinken ve Abbas’ın Batı Şeria’da “sükunet ve istikrarın yeniden tesis edilmesi” konusunu görüştüğünü belirten Miller, Blinken’in ayrıca “bölgede Filistinlilere yönelik aşırı şiddetin durdurulması ve sorumluların hesap vermesinin” önemine de dikkat çektiğini söyledi.

BLINKEN’İN FOTOĞRAFI YANDI

Öte yandan Blinken’in ziyareti açıklanmasa da söylentilerin duyulması üzerine Ramallah’ta protesto gösterileri düzenlendi. Göstericiler ABD’nin İsrail’e verdiği desteğe Blinken’in fotoğrafını yakarak tepki gösterdi.

Protestocular Filistin bayrakları ve “ABD, masumların öldürülmesini durdurun” ve “ABD soykırımı destekliyor” yazılı pankartlar taşıdı. (DIŞ HABER)

haber-odemis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu