Ekonomi

Boeing, 737 MAX teslimatlarındaki sorunlar nedeniyle düşüş yaşıyor

Boeing (NYSE: BA), şirketin yakın vadede beklenenden daha az 737 MAX jeti teslim edebileceği uyarısının ardından Cuma günü ön pazarda hisse senetleri kabaca %4,5 daha düşük işlem gördü.

Spirit AeroSystems (NYSE: SPR ), bir basın açıklamasında bazı modüllerin bir uçağın arkasına yanlış takıldığını doğruladı. Boeing ile iki ilişki segmentinde kullanılır “standart dışı”Bir üretim süreci hakkında bilgi verildi.

Sorun, bazı 737 MAX 8 uçaklarının yanı sıra MAX 7, 737 8200 ve P-8 jetlerini de etkiliyor. Daha olumlu bir gelişme ise sorunun “acil bir uçuş emniyeti sorunu” olmaması ve “hizmetteki filonun güvenli bir şekilde operasyonlarına devam edebilecek olması”.

Firmanın sorunu devam ediyor. “hem üretimde hem de depoda önemli sayıda teslim edilmemiş 737 MAX uçağı”etkileyeceğini söyledi.

Bu ortasında, Spirit hisseleri Cuma günü ön pazarda %10’dan fazla düştü.

Haber Boeing için açıkça olumsuz olsa da, analistler sorunu çözme sürecinin çok karmaşık olmayacağına inanıyor.

Goldman Sachs analistleri “Toplam birim yeniden çalışması zaman alabilir, ancak yeni üretim birimlerinin kullanılabilir hale gelmesi çok uzun sürmemeli ve son zamanlarda sıkılaşan orta vadeli üretim rampası hala sağlam.”söz konusu.

TD Cowen analistleri, Boeing’in muhtemelen tüm yıl teslimat beklentisini düşürmek zorunda kalacağına inanıyor.

Yazar: Senad Karaahmetoviç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu