Ekonomi

Cezayir, Avrupa’ya elektrik ihraç etmek için hazırlıklarını sürdürüyor

Cezayir resmi haber ajansı APS’nin haberine göre Enerji Bakanı Arkab, Cezayir’in doğusundaki El-Bay vilayetinde doğal gazla çalışan taşınabilir elektrik santralinin açılış törenine katıldı.

Arkab, burada yaptığı açıklamada, “Cezayir, 25 bin megavat ile elektrik üretiminde önemli bir odak haline geldi. Bu da Cezayir’i elektrik üretiminde Akdeniz havzasının önde gelen ülkelerinden biri haline getirdi.” söz konusu.

Cezayir’in yakın gelecekte doğalgaz ve güneş santralleri ile elektrik üretimini artıracağını ve bu temiz enerjiyi Avrupa’ya ulaştırmak için çalışmalarına hız vereceğini kaydeden Arkab, “Cezayir şu anda bu süreci başarılı kılmak için hazırlık, çalışma ve diğer bazı süreçleri yapıyor. Avrupalı ​​ortaklarıyla çalışıyor.” terimleri kullandı.

Arkab, Cezayir’in Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetleri yürüttüğüne de vurgu yaparak, “Milli petrol ve doğal gaz şirketi Sonatrach, Cezayir karasularında Akdeniz havzasında doğal gaz arama faaliyetleri yürütüyor. Sonatrach, geliştirme programı kapsamında bu çalışmaları yabancı ortaklarla koordineli bir şekilde yürütüyor.” dedi.

Nijerya doğal gazının Avrupa’ya taşınması çalışmalarına da değinen Arkab, Nijerya-Nijer-Cezayir doğal gaz boru hattı sınırının tamamlanmasında değerli bir aşama kaydedildiğini bildirdi.

Söz konusu boru sınırının Afrika ülkelerinin ortasında güç alanında iş birliği için değerli bir yapı taşı olduğuna dikkat çeken Arkab, ortada kopan 4 bin kilometrelik boru hattından sadece 1 bin 800 kilometre kaldığını kaydetti. üç ülkeden.

haberkaratas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu