Haber

Hamas’ın planı ortaya çıktı

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’deki baskınlarının ardından Gazze’ye yönelik operasyonunu sürdürürken, Gazze’ye giren ve şehir merkezini kuşattığını açıklayan İsrail ordusunun bundan sonraki adımları tartışılıyor.

İsrail ordusu önceki akşam yaptığı açıklamada Gazze kentini tamamen kuşattığını ve Hamas savaşçılarıyla yüz yüze çatışmalara girdiğini belirtmişti. Kent merkezi ve çevresinde şu anda kaç sivilin olduğu bilinmiyor ancak Gazze’de kalan ve güney bölgelerine gitmeyen sivillerin bu dönemden sonra çok daha zorlu koşullar altında kalacağı söyleniyor. Ayrıca kentte Hamas’la çatışmaya girecek İsrail ordusunun da önemli kayıplar vermesi bekleniyor. Hatta İsrail ordusu kara operasyonunda 4 askerinin daha öldürüldüğünü açıklarken, Gazze’de hayatını kaybeden askerlerin sayısı şimdiden 23’e çıktı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde İsrail zırhlı araçlarının roketlerle imha edildiğine dair görüntüler paylaşıyor.

MUSUL GİBİ OLACAK

Uzmanlar, İsrail’in şehir merkezinde Hamas’la Musul benzeri bir mücadeleye girişmeyi planladığını belirtiyor. Şehrin harabeleri arasında gerçekleşecek bu savaşta hangi tarafın ne kadar kayıp vereceğini tahmin etmek zordur.

HAMAS’IN PLANI

Ancak Hamas’ın Gazze’nin altındaki tünellerde önemli miktarda su, yiyecek ve silah biriktirdiği, bu sayede tünellerde uzun süre kalarak İsrail birliklerine yönelik hedefli saldırılar gerçekleştirebileceği varsayılıyor. İsrail’e uzanan tüneller sayesinde Hamas’ın İsrail ordusunun arkasına geçerek pusu kurabileceği de belirtiliyor.

IŞİD karşıtı koalisyon Musul’a girdiğinde de benzer bir durumla karşılaşıldı ve şehri yeterince kullanan örgüt, Irak ordusuna büyük zarar verdi… “Wall Street Journal” gazetesine konuşan istihbarat danışmanı Michael Horowitz, şunları söyledi: “İsrail yapmak istediğini yaparsa, yani Hamas’ı devirir ve Hamas yenilir.” Eğer askeri kabiliyetleri yok ederse Gazze Şeridi’nin her yerinde bir Musul’dan bahsediyoruz. “Ve bu gerçekten büyük sivil kayıpları ve gerçekten büyük hasar anlamına geliyor” dedi.

haber-hafik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu