Ekonomi

İklim değişikliği Almanya’ya 900 milyar avroya mal olabilir

Ekonomik araştırma şirketleri Prognos ve GWS ile Almanya Ekolojik Ekonomik Araştırma Enstitüsü tarafından Almanya Çevre, Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlıkları için maliyetlere ilişkin “İklim değişikliği: Ekonomik sonuçların maliyetleri ve 2050 yılına kadar senaryo analizi” başlıklı rapor yayınlandı. ülkedeki iklim değişikliğinin sonuçlarından kaynaklanmaktadır.

Rapora göre 2000’den 2021’e kadar iklim değişikliği krizinin sonuçları Almanya’da en az 145 milyar avroluk ekonomik kayba neden oldu.

2050 yılına kadar araştırmacılar, küresel ısınmanın boyutuna bağlı olarak ülkede 280 ila 900 milyar avroluk kümülatif ekonomik kayıp bekliyorlar.

Zararlar, tarımsal üretkenlik kaybını, şiddetli yağmur ve sel nedeniyle binaların ve altyapının hasar görmesini veya tahrip olmasını, mal taşımacılığının aksamasını ve sağlık sistemi üzerindeki etkiyi içerir.

Raporda iklim değişikliğinin ekonomik olarak ölçülebilir zararlarının yanı sıra sağlık sorunları, aşırı sıcak ve sellerden ölümler, ekosistemler üzerindeki gerilim, biyolojik çeşitlilik kaybı ve yaşam kalitesinin düşmesi de iklim değişikliğinin diğer zararları olarak sıralanıyor.

Araştırmadaki modellemeye göre, son 20 yılda aşırı ısınma ve sel gibi birden fazla olayın ortalama yıllık maliyeti 2050 yılına kadar her yıl bir buçuk ila beş kat artacak. 2050’de gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1,8’i.

Almanya Çevre Bakanlığı Müsteşarı Christiane Rohled, “İklim krizinin sonuçları Almanya’da refah üzerinde değerli bir etkiye sahip” yorumunu yaptı. sözünü kullandı.

Ekosistemlerin dayanıklılığını artırmak için iklime yapılan iddialı yatırımların değerine dikkat çeken Rohled, bu yatırımların insanı korumaya hizmet edeceğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu