Ekonomi

USD/ILS: UBS, İsrail’in toparlanması ve Fed’in gevşemesiyle şekelin güçleneceğini tahmin ediyor

UBS, jeopolitik risk priminde bir düşüş öngörerek İsrail Şekeli’nin ABD Doları karşısında değer kazanacağını tahmin etti.

İran ve İsrail arasındaki son gerginlikler ve Hamas ile devam eden çatışma nedeniyle şekel dolar karşısında kısa bir süre için 3,80 seviyesini aşmıştı. UBS analistleri bu baskıların hafifleyerek şekelin İsrail’in ekonomik toparlanmasından ve İsrail Merkez Bankası’nın (BoI) ihtiyatlı politikalarından faydalanmasına zemin hazırlamasını bekliyor.

Finans kuruluşu, Federal Rezerv’in gevşeme döngüsünün başlamasının Şekel’in performansını daha da destekleyeceğini öngörüyor. Jeopolitik riskler azaldıkça şekelin güçleneceğini öngören UBS, USDILS döviz kuru için çeyrek sonu tahminlerini ortaya koydu.

Tahminlere göre şekel kademeli olarak değer kazanacak ve kurun önümüzdeki çeyrek sonunda 3,60’a ulaşması, ardından 3,50, 3,45 ve 2025’in ilk çeyreğine kadar 3,45’te istikrar kazanması bekleniyor.

UBS raporu, son zamanlarda para birimi dalgalanmalarını etkileyen jeopolitik olayların etkilerinden kurtulmaya hazır görünen İsrail ekonomisinin direncini vurguluyor. Şekelin öngörülen kazançları, ülkenin ekonomi yönetimine ve ABD para politikasında beklenen değişime duyulan güveni yansıtıyor.

Şekelin görünümü, son dönemde yaşanan çatışmalar nedeniyle yükselen risk priminin zaman içinde azalacağı varsayımına dayanmaktadır. Riskteki bu azalmanın önümüzdeki çeyreklerde Şekel’in güçlenmesinde önemli bir etken olması beklenmektedir.

Sonuç olarak, UBS’in analizi, sağlam bir ekonomik toparlanma ve elverişli parasal koşullarla desteklenen İsrail şekeli için daha parlak bir geleceğe işaret ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu