Haber

Çağlayan saldırısı sonrası avukatların gözaltına alınmasına avukatlardan tepki

Adalet İçin Hukukçular, Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, Hukukçular Dayanışması, ÖHD Ankara Şubesi, Sosyal Hukuk, İstanbul Adliyesi saldırısının ardından Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan baskına ve avukatların gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Basın toplantısı düzenleyen ÇHD avukatları, “Meslektaşlarımız, ÇHD Genel Merkez Müdürü ve ÇHD Ankara Şube Üyesi Avukat Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı ile ÇHD üyeleri Avukat Didem Baydar Ünsal, Avukat Seda Şaraldı ve Avukat Berrak Çağlar Halk Hukuku’ndan gözaltına alındı. 6 Şubat Salı günü kapıları kırılan büro. “Meslektaşlarımızın ilk 24 saat avukatla görüşmesinin hukuka aykırı bir şekilde yasaklanması ve bu nedenle avukat görülememesi kararı verildi. Soruşturma belgesini zımnen yapmak için yapılmıştır” dedi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Meslektaşlarımız hiçbir somut dayanağa dayanmaksızın son derece keyfi bir şekilde gözaltına alındı ​​ve gözaltına alınıyor.

Meslektaşlarımızın gözaltına alınması, iktidarın her fırsatta avukatlara yönelik saldırılarının bir sonucudur. 2013 ve 2017 yıllarında da benzer kumpaslarla meslektaşlarımız tutuklanmış, yargılamalar sırasında bu kumpaslar boşa çıkarılmıştı. İktidar her fırsatta savunma baskınlarıyla avukat arkadaşlarımızı sindirme politikasını sürdürse de biz bu hukuksuzluğu her fırsatta gün yüzüne çıkararak mesleğimizi ve savunma bağımsızlığını koruyacağız.

Meslektaşlarımızın bugün polis tarafından ifadeye alınacağı söylendi. Tüm meslektaşlarımızı bu hukuksuzluğun karşısında dostlarımızın yanında olmaya çağırıyoruz.

Meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”

(HABER MERKEZİ)

habertoroslar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu